Dziesięć przykazań dla kierowcy jeżdżącego zimą

/

Mamy dla Was kilka porad, które sprawią, że zimowa jazda samochodem będzie bezpieczniejsza.

Poziom płynu spryskiwaczy

Na pewno trzeba pamiętać o tym, by w samochodzie była odpowiednia ilość płynu do spryskiwaczy. Zimą, jesienią czy wiosną warunki pogodowe dość szybko będą się zmieniać. Tak naprawdę minie chwila, by wszystko się odwróciło. Warto więc mieć troszkę miejsca, tak by w samochodzie wozić zawsze przynajmniej 2 litry płynu.

Zawsze musimy mieć ten zimowy, ale to sprawa oczywista. U nas klimat charakteryzuje się tym, że mamy dużą liczbę przejść przez zero a wiec temperatura się zmienia, oscyluje z minusowych w plusowe temperatury. Na takie warunki trzeba być przygotowanym. Przed zimą dobrze będzie również wyczyścić szyby od wewnątrz. Zbiera się tam kurz, wilgoć czy też pogarsza się widoczność. To szczególnie uciążliwe w czasie pluchy.

Sytuacja pogodowa

Przed zimowym okresem warto także zmienić wycieraczki. Mogą one zostawiać smugi a to utrudni nam jazdę w dobrych warunkach. Pamiętajmy, że widoczność zimą na pewno będzie gorsza. Dodatkowo często poruszają się po drogach nieoświetleni piesi czy rowerzyści.Musimy pamiętać, że nie można zaufać dobrej pogodzie. Jest to paradoks, bo częściej właśnie w dobrej pogodzie są właśnie takie podejścia nieco lekceważące i dlatego właśnie dochodzi do wypadków. W momencie, gdy pogoda jest gorsza ludzie uważają i do wypadków nie dochodzi.

Samochód zimą

Pielęgnacja lakieru

Przed zimą także warto zadbać o swój lakier. Dlatego dokładnie myjemy samochód i go woskujemy. W ten sposób załatwiamy kilka spraw na raz. Można w jakieś mierze zabezpieczyć swoje auto między innymi przed solą z błota pośniegowego. Lakier na pewno będzie dzięki temu mniej cierpiał. Zimą nie unikamy mycia samochodu.

Opony

Opony również nie mogą być przez nas lekceważone. Może niektórzy widzą to inaczej, ale jednak zimówki naprawdę różnią się od letnich i nie ma sensu czekać z wymianą. Lepiej zrobić to parę dni za wcześnie niż dzień za późno. Zimą również trzeba używać klimatyzacji. Przynajmniej pół godziny tygodniowo. W ten sposób mechanizmy pozostają w zdecydowanie lepszej kondycji. Oczywiście osuszamy wnętrze przy ustawieniu zamkniętego obiegu. Pamiętajmy o tym, że samochód musi być zadbany zimą, jeśli podróż ma być w komfortowych warunkach.